bliss - онтологија

блаженство повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Состојба на голема радост, среќа.
Албански: lumturi
Место каде што владее само радост и среќа, рај, царство небесно.
Албански: lumturi

блажина повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
блаженство
Албански: lumturi, hare

милина повеќе

мн. милини
Вид збор: Именка, женски род
Чувство на задоволство, уживање, пријатност.

нирвана повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Состојба на полно спокојство.
Албански: lumturi, rehati
Употреба: Преносно значење

прелест повеќе

мн. прелести
Вид збор: Именка, женски род
Состојба на духот кога човекот мисли дека реално општи со ангелите или со светците, дека е удостоен да прави чуда, кога ја прифаќа измамата како реална слика во контраст со здравиот разум.
Албански: mashtrim
Употреба: Црковен термин