bore - онтологија

давеж повеќе

мн. давежи
Вид збор: Именка, машки род
Досаден човек, здодевно нешто.
Албански: njeri i bezdisshëm
Употреба: Разговорно

капавица повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Човек што е многу настојчив да го добие тоа што го сака, здодевен човек.
Албански: i mërzitshëm
Употреба: Преносно значење

пицајзла повеќе

мн. пицајзли
Вид збор: Именка, женски род
досаден човек
Српски: пицајзла Албански: njeri i bezdisshëm
Употреба: Вулгарно , Преносно значење

фластер повеќе

мн. фластери
Вид збор: Именка, машки род
Здодевен, прилепчив човек.
Албански: njeri i mbërzitshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ми се залепи како фластер.