bow tie - онтологија

папилотка повеќе

мн. папилотки
Вид збор: Именка, женски род
Вратоврска во форма на пеперутка.

пеперушка повеќе

мн. пеперушки
Вид збор: Именка, женски род
Вратоврска во форма на пеперуга.
Албански: kravatë flutur
Употреба: Книжевен збор