brain - онтологија

мозок повеќе

мн. мозоци
Вид збор: Именка, машки род
Централен орган на нервниот систем кај човекот и животните сместен во черепот на главата.
Албански: tru
Употреба: Анатомија
памет, ум
Албански: mendje, tru

мозочен повеќе

мозочниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на мозок, што е дел од мозокот.
Употреба: Анатомија , Медицина