brain - онтологија

мозок повеќе

мн. мозоци
Вид збор: Именка, машки род
Централен орган на нервниот систем кај човекот и животните сместен во черепот на главата.
Албански: tru
Употреба: Анатомија
памет, ум
Албански: mendje, tru