bread - онтологија

короман повеќе

мн. коромани
Вид збор: Именка, машки род
Големо парче леб.
Употреба: Разговорно

леб повеќе

мн. лебови
Вид збор: Именка, машки род
Основен прехранбен производ што се меси од брашно (пченично, пченкарно, 'ржено итн.) и потоа се пече.
Српски: хлеб Албански: bukë Бугарски: хляб Грчки: ψωμί
Употреба: Гастрономија

папо повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
леб
Употреба: Деминутив

плетеница повеќе

мн. плетеници
Вид збор: Именка, женски род
Леб во вид на плетеница.
Албански: lloj buke
Употреба: Гастрономија

фурна повеќе

мн. фурни
Вид збор: Именка, женски род
Количество леб што собира една фурна.
Албански: furrë Грчки: φούρνος
Употреба: Гастрономија