breakfast - онтологија

доручек повеќе

Види и: појадок (м.)
мн. доручеци
Вид збор: Именка, машки род
појадок
Српски: доручак
Употреба: Дијалектен збор

напоруча повеќе

напоручаат
Вид збор: Глагол, свршен
Даде некому поручек, појадок.
Албански: ha mëngjes, kafjall, sillë
(се напоруча) Поруча, појаде, се најаде наутро.
Албански: ha sillë, kafjall mirë

појаде повеќе

појадат
Вид збор: Глагол, свршен
Јаде наутро, обично првпат во денот, јаде појадок.
Албански: mëngjesoj
Употреба: Гастрономија

појадок повеќе

мн. појадоци
Вид збор: Именка, машки род
Прв оброк на денот што се зема наутро.
Албански: mëngjes, kafjall, sillë
Употреба: Гастрономија

поруча повеќе

поручаат
Вид збор: Глагол, свршен
појаде

поручек повеќе

мн. поручеци
Вид збор: Именка, машки род
појадок
Албански: kafjall, mëngjes