bribery - онтологија

мито повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
поткуп, подмитување, корупција
Албански: ryshfet, mitosje
Употреба: Правда

подмитување повеќе

Види и: подмити (св.)
подмитувањето
Вид збор: Именка, среден род
Давање мито, давање поткуп.

поткуп повеќе

(едн.) поткупот
Вид збор: Именка, машки род
Пари, привилегија или финансиски надомест што се дава на лице што е на функција за да заврши некоја нечесна работа.
Албански: mitosje
Употреба: Економија , Правда

рушветчилак повеќе

Вид збор: Именка, машки род
Давање и земање рушвет.
Турски: rüşvetçilik
Употреба: Разговорно