bridge - онтологија

бриџ повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вид игра со карти.

мост повеќе

мн. мостови
Вид збор: Именка, машки род
Градежен објект што сврзува два брега, разделени од река, дол, пропаст и служи како премин.
Албански: urë
Употреба: Архитектура и градба
Метална врска меѓу два заба, за која се прицврстуваат вештачки заби.
Албански: urë
Употреба: Медицина

попремости повеќе

Види и: премости (св.)
попремостат
Вид збор: Глагол, свршен
Премости, преброди нешто (тешкотии, проблеми) до определен степен.

премости повеќе

премостат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгради мост преку нешто.
Албански: urëzon, ndërtoj urë mbi lum