bruise - онтологија

модрина повеќе

мн. модрини
Вид збор: Именка, женски род
Модра дамка на телото наставата од удар.
Албански: irnosje, vend i mavijosur
Употреба: Медицина

модринка повеќе

мн. модринки
Вид збор: Именка, женски род
модрина
Употреба: Медицина

модрица повеќе

Види и: модрина (ж.)
мн. модрици
Вид збор: Именка, женски род
модрина
Употреба: Медицина

нагмечи повеќе

нагмечат
Вид збор: Глагол, свршен
Притисне, потисне, повреди малку.
Употреба: Медицина

подлив повеќе

мн. подливи
Вид збор: Именка, машки род
Повреда, модрица со плоснат облик на поголема површина на кожата или на слузокожата.
Употреба: Медицина

синевица повеќе

мн. синевици
Вид збор: Именка, женски род
Синкава трага по телото.
Албански: blanë, vend i mavijosur
Употреба: Медицина
Примери:
По нозете имаше повеќе синевици.