brutality - онтологија

ѕверство повеќе

мн. ѕверства
Вид збор: Именка, среден род
Нечовечна, свирепа постапка.

суровост повеќе

Вид збор: Именка, женски род
суров
Примери:
Суровоста на неговиот карактер.