bugaboo - онтологија

бауч повеќе

мн. баучи
Вид збор: Именка, машки род
Замислено зло суштество кое влева страв, страшило (според народното верување).
Албански: bubazhel, gogol
Голем, тешко совладлив проблем.
Албански: e panjohur, problem
Употреба: Преносно значење , Разговорно