bulrush - онтологија

рогоз повеќе

мн. рогози
Вид збор: Именка, машки род
Вид висока мочуришна трева.
Латински: Typha latifolia Албански: rrogoz, hasër
Употреба: Ботаника

саз повеќе

мн. сазови
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Растение што вирее во мочуришни места.
Латински: Typha latifolia Турски: saz Албански: kallame
Употреба: Ботаника

шавар повеќе

Види и: шамак (м.)
Вид збор: Именка, машки род
шамак
Латински: Scirpus Албански: xunkthe, kallame
Употреба: Ботаника

шамак повеќе

Вид збор: Именка, машки род
шавар
Латински: Scirpus Албански: kallame, kulmak
Употреба: Ботаника