burrow - онтологија

зарие повеќе

Види и: рие (несв.)
заријат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да рие.
Албански: rrasem
(се зарие) Се вовлече некаде риејќи.
Албански: rrasem

изрие повеќе

изријат
Вид збор: Глагол, свршен
Со риење ископа земја.

копа повеќе

копаат
Вид збор: Глагол, несвршен
За животни - рие во земјата, прави дупки, ходници.
Албански: strofull
Употреба: Зоологија

разрива повеќе

Види и: разрие (св.)
разриваат
Вид збор: Глагол, несвршен
разрие

разрие повеќе

Види и: рие (несв.)
разријат
Вид збор: Глагол, свршен
изрие, раскопа
Примери:
Со раце ќе ја разрие земјата.

рила повеќе

рилаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(обично за лозје) - Копа длабоко.
Употреба: Земјоделство

ровење повеќе

Вид збор: Именка, среден род
риење
Албански: gërmim, rëmim