butter - онтологија

маст повеќе

мн. масти
Вид збор: Именка, женски род
Млечен производ што се добива со биење.
Албански: tëlyen, gjalpë
Употреба: Гастрономија

путер повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Млечен производ добиен со биење на млекото.
Албански: gjalpë
Употреба: Гастрономија