buyer - онтологија

купец повеќе

мн. купци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што купува.
Албански: blerës
Употреба: Дијалектен збор , Економија

откупувач повеќе

мн. откупувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што откупува.
Албански: blerës
Употреба: Економија