bypassing - онтологија

заобиколка повеќе

мн. заобиколки
Вид збор: Именка, женски род
Заобиколување на нешто, поминување околу нешто.

заобиколница повеќе

мн. заобиколници
Вид збор: Именка, женски род
Пат што служи за заобиколување на нешто.
Употреба: Транспорт