cadre - онтологија

кадар повеќе

мн. кадри
Вид збор: Именка, машки род
Сиот состав, сите лица опфатени во одделна професија, служба, организација.
Албански: kuadro
Употреба: Економија
Постојан состав на воена единица (во време на мир).
Албански: staf
Употреба: Воен термин