calculator - онтологија

дигитрон повеќе

мн. дигитрони
Вид збор: Именка, машки род
сметач
Употреба: Технологија

калкулант повеќе

Види и: калкулира (св. и несв.)
мн. калкуланти
Вид збор: Именка, машки род
Тој што калкулира, пресметува.

калкулатор повеќе

мн. калкулатори
Вид збор: Именка, машки род
Лице што добро си ги пресметува своите шанси.
Албански: kallkulatriçe
Употреба: Преносно значење
дигитрон
Албански: kallkulatriçe
Употреба: Информатика