camphor - онтологија

камфор повеќе

(едн.) камфорот
Вид збор: Именка, машки род
Бела кристална материја со силен мирис што се добива од камфорово дрво и се употребува во медицината и во хемијата.
Албански: kamfur
Употреба: Ботаника , Хемија