canary - онтологија

канаринец повеќе

мн. канаринци
Вид збор: Именка, машки род
Мала, песнопојна птица пренесена од Канарските Острови, што се одгледува и во домашни услови (во кафез).
Латински: Ѕеrinuѕ саnаrius
Употреба: Зоологија

канарка повеќе

мн. канарки
Вид збор: Именка, женски род
канаринка
Албански: kanarinë
Употреба: Зоологија