capitalisation - онтологија

капитализација повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Претворање на некои вредности (на вишокот на вредност, на сопственоста, на износот на камата) во капитал.
Албански: kapitalizim
Употреба: Економија