carcass - онтологија

леш повеќе

мн. лешови
Вид збор: Именка, машки род
Човечки или животински труп, тело од умрен.
Турски: leş

мрша повеќе

мн. мрши
Вид збор: Именка, женски род
Мртво тело на човек.
Албански: kufomë
Употреба: Медицина , Пејоратив

стрвина повеќе

мн. стрвини
Вид збор: Именка, женски род
Труп на мртво животно.

труп повеќе

мн. трупови
Вид збор: Именка, машки род
леш
Албански: kufomë
Употреба: Медицина