cash register - онтологија

каса повеќе

мн. каси
Вид збор: Именка, женски род
Направа со која што се регистрира наплатата, cе пресметува вкупниот износ и се издава белешка.
Албански: kasë
Употреба: Економија

регистар-каса повеќе

мн. регистар-каси
Вид збор: Именка, женски род
Благајна која пресметува автоматски, книжи, подредува и има определен простор за чување пари.
Употреба: Економија