cashbox - онтологија

каса повеќе

мн. каси
Вид збор: Именка, женски род
Кутија или шкаф, обично од метал за чување пари и вредности.
Албански: arkë, kasë
Употреба: Економија

касета повеќе

мн. касети
Вид збор: Именка, женски род
Мала метална кутија за чување пари и cкапоценоcти.
Албански: kasetë, arkë nga metali

касичка повеќе

мн. касички
Вид збор: Именка, женски род
каса
Албански: kasafortë
Употреба: Деминутив