cashier - онтологија

благајник повеќе

мн. благајници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што прима уплата и врши исплата на парични средства.
Албански: arkëtar
Употреба: Економија

инкасатор повеќе

мн. инкасатори
Вид збор: Именка, машки род
Лице што ги наплатува сметките за вода, струја, телефон и прима готови пари, главно надвор од установа; благајник, наплатувач.
Германски: Inkassant Албански: inkasator
Употреба: Економија

касиер повеќе

мн. касиери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што работи на каса во продавница или што води евиденција за издадена храна и пијалак во кафеана.
Албански: kasier
Употреба: Економија