cat - онтологија

котка повеќе

мн. котки
Вид збор: Именка, женски род
мачка
Албански: macë
Употреба: Дијалектен збор , Зоологија

маче повеќе

мн. мачиња
Вид збор: Именка, среден род
мачка

мачка повеќе

мн. мачки
Вид збор: Именка, женски род
Домашно животно што лови глувци.
Латински: Felis domestica Српски: мачка Албански: mace Бугарски: котка Грчки: γάτα
Употреба: Зоологија
Општо име за семејcтвo диви ѕверови.
Латински: Felidae
Употреба: Зоологија