cataract - онтологија

катаракт повеќе

мн. катаракти
Вид збор: Именка, машки род
(само едн.) Вид очна болест, очна завеса.
Албански: katarakt
Употреба: Медицина
речен водопад
Албански: ujvarë
Употреба: Географија

катаракта повеќе

Види и: катаракт (м.)
(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Заматување на очната леќа, очно перде, очна завеса.
Употреба: Медицина

наметка повеќе

мн. наметки
Вид збор: Именка, женски род
Болест на очите што предизвикува слабеење на видот до полно слепило.
Албански: perde, kataraktë
Употреба: Медицина

перде повеќе

мн. пердиња
Вид збор: Именка, среден род
болест на окото
Албански: katarakt
Употреба: Медицина , Разговорно