cave - онтологија

пешт повеќе

Вид збор: Именка, машки род
пештера
Употреба: Геологија

пештера повеќе

мн. пештери
Вид збор: Именка, женски род
Дупка, јама подземи или во планината, внатре.
Употреба: Геологија
Примери:
(разг.) Црвен прч во пештера лежи.

пештерен повеќе

пештерна
Вид збор: Придавка
Што се однесува до пештера; што живее или се наоѓа в пештера.
Употреба: Геологија
Примери:
Пештерен свод.
Што се однесува на времето кога луѓето живееле во пештери.
Употреба: Историја
Примери:
Пештерни луѓе.