cave - онтологија

пешт повеќе

Вид збор: Именка, машки род
пештера
Употреба: Геологија

пештера повеќе

мн. пештери
Вид збор: Именка, женски род
Дупка, јама подземи или во планината, внатре.
Употреба: Геологија
Примери:
(разг.) Црвен прч во пештера лежи.