celebrate - онтологија

велича повеќе

величаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се велича) се слави, се фали, се воздига, се гордее
Албански: lartësoj

весели повеќе

веселат
Вид збор: Глагол, несвршен
Создава радост, задоволство и ведро расположение.
Албански: argëtoj, dëfrej

овенча повеќе

овенчаат
Вид збор: Глагол, свршен
Прослави некого.
Албански: festoj
Употреба: Преносно значење
(се овенча) Се прослави.
Албански: festoj
Употреба: Преносно значење

отпразнува повеќе

отпразнуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Прослави празник.

отслужи повеќе

отслужат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши црковна служба.
Албански: celebrim, shërbim kishtar
Употреба: Црковен термин

попразнува повеќе

Види и: празнува (несв.)
попразнуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Празнува, слави малку, кратко време.

празнува повеќе

празнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Слави, држи празник.
Албански: festoj
Прославува, одбележува свечено некаков важен настан или годишнина од таков настан.
Албански: festoj, shënoj
Се радува, слави нешто.
Албански: festoj, gëzohem

прослави повеќе

прослават
Вид збор: Глагол, свршен
Свечено одбележи важен настан, одржи свеченост по некој повод.
Албански: kremtoj, festoj

слави повеќе

слават
Вид збор: Глагол, несвршен
Оддава признание на некого или нешто, прославува.
Албански: festoj, kremtoj
Примери:
И во песни го слават.
(се слави) се прославува
Албански: kremtohet
Примери:
Тој празник се слави насекаде.

тржествува повеќе

Вид збор: Глагол, несвршен
прославува, триумфира
Употреба: Книжевен збор

чествува повеќе

чествуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
слави, прославува

чинодејствува повеќе

чинодејствуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Врши чинодејство.
Примери:
На Божествената Литургија, во текот на евхаристискиот собор, се чинодејствува Христовото Воскресение.

чиноначалствува повеќе

Види и: началствува (несв.)
чиноначалствуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
началствува
Употреба: Црковен термин