cement - онтологија

зацементира повеќе

Види и: цементира (св. и несв.)
зацементираат
Вид збор: Глагол, свршен
Исполни, поврзе, зацврсти со цемент.

цемент повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Градежен материјал.
Примери:
Фабрика за цемент.

цементира повеќе

Види и: цемент (м.)
цементираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Подложи, подлага на цементирање.
Албански: cementoj
Употреба: Архитектура и градба

цементирање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
цементира

цименто повеќе

Вид збор: Именка, среден род
цемент
Турски: çimento
Употреба: Разговорно