certificate - онтологија

атест повеќе

мн. атести
Вид збор: Именка, машки род
писмена потврда, уверение

атестат повеќе

Види и: атест (м.)
мн. атестати
Вид збор: Именка, машки род
писмена потврда

писмо повеќе

мн. писма
Вид збор: Именка, среден род
исправа, документ
Албански: çertifikatë
Употреба: Архаизам , Ретко

сертификат повеќе

мн. сертификати
Вид збор: Именка, машки род
Службена потврда дека еден документ е веродостоен и автентичен.
Албански: certifikatë, vërtetim
Употреба: Административен термин
Финансиски инструмент што се тргува на берзата.
Албански: certifikatë
Употреба: Економија