championship - онтологија

првенствен повеќе

првенствениот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на спортско првенство.
Употреба: Спорт

првенство повеќе

мн. првенства
Вид збор: Именка, среден род
Натпреварување за освојување на шампионската титула.
Албански: kampionat
Употреба: Спорт

шампионат повеќе

шампионатот
Вид збор: Именка, машки род
првенство, првенствен натпревар
Употреба: Спорт