chancellor - онтологија

канцелар повеќе

мн. канцелари
Вид збор: Именка, машки род
Највисок дворски чиновник, личен секретар на кралот.
Германски: Kanzler Албански: kancelar
Употреба: Административен термин , Дипломатија
Во некои европски држави претседател на влада или еден од главните министри, парламентарни или дворски функционери.
Германски: Kanzler Албански: kancelar, kryeministër
Употреба: Дипломатија , Политика
Личен секретар на високи државни функционери, советник; шеф, секретар на некоја административна или територијална државна установа; шеф на канцеларија.
Германски: Kanzler Албански: zyrtar i lartë
Употреба: Административен термин