charge - онтологија

набој повеќе

мн. набои
Вид збор: Именка, машки род
Исполнетост со некое својство.
Албански: mbushje
Употреба: Книжевен збор

наплаќа повеќе

Види и: наплати (св.)
наплаќаат
Вид збор: Глагол, несвршен
наплати
Албански: paguaj
Употреба: Економија

наполни повеќе

(се) наполнат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави муниција во оружје (пушка, топ).
Албански: mbush

полнеж повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
полнење
Албански: mbushje

полни повеќе

полнат
Вид збор: Глагол, несвршен
Става муниција во оружје.
Албански: mbush
Употреба: Воен термин

товари повеќе

товарат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Натрупа, трупа на некого работа, обврски, задачи; одговорности, обвинителни аргументи.
Албански: akumuloj
Употреба: Преносно значење
(се товари) На некого товари, обвини некој за нешто.
Албански: ngarkoj
Употреба: Преносно значење

транспорт повеќе

(едн.) транспортот
Вид збор: Именка, машки род
Комора, колона превозни средства со храна, луѓе и сл.
Албански: ngarkon
Употреба: Воен термин