charter - онтологија

повелба повеќе

мн. повелби
Вид збор: Именка, женски род
Документ со кој се признаваат нечии права и се установуваат определени повластици.
Албански: pajis me status
Употреба: Административен термин , Правда

чартер повеќе

Вид збор: Придавка
Изнајмен за посебна цел.