children - онтологија

пиле повеќе

мн. пилиња
Вид збор: Именка, среден род
(мн. обично пилци) сироти деца
Албански: femijë bonjak
Употреба: Преносно значење

челад повеќе

(едн.) челадот
Вид збор: Именка, женски род
Децата во едно семејство.
Албански: fëmijët