church singer - онтологија

певец повеќе

мн. певци
Вид збор: Именка, машки род
црковен пејач
Албански: psaltës
Употреба: Архаизам , Книжевен збор , Црковен термин

пцалт повеќе

мн. пцалтови
Вид збор: Именка, машки род
Тој што пцала, црковен пејач.
Употреба: Црковен термин