cinderella - онтологија

пепелашка повеќе

мн. пепелашки
Вид збор: Именка, женски род
Мара пепелашка.
Албански: hirushe
Употреба: Разговорно
За жена што е покриена со прав, пепел; за жена што ги придобила својствата на Мара пепелашка.
Албански: hirushe