cinematography - онтологија

кинематографија повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Снимање на предмети во движење, настани и нивно прикажување на филмско платно.
Албански: kinematografi
Употреба: Сцена
Филмска уметност, филмска индустрија.
Албански: kinematografi
Употреба: Економија
Сите учесници во создавањето на филмот.
Албански: kinematografi