clearing - онтологија

голина повеќе

мн. голини
Вид збор: Именка, женски род
Голо, соголено место.
Употреба: Географија

клиринг повеќе

(едн.) клирингот
Вид збор: Именка, машки род
Израмнување на меѓусебни долгови и побарувања преку посебни установи без плаќање во готово.
Албански: kliring, pastrim
Употреба: Економија
Ликвидирање на обврски и побарувања во меѓународната трговија без употреба на валути (односно на злато), со компензација.
Албански: likuidim, pastrim
Употреба: Економија

лисина повеќе

мн. лисини
Вид збор: Именка, женски род
Земјиште без вегетација, непошумена месност.
Албански: tokë pa vegjetacion
Употреба: Географија , Екологија

светлина повеќе

мн. светлини
Вид збор: Именка, женски род
Место од каде што излегува светлина, осветлено место.
Албански: ndritë, ndriçon

сечиште повеќе

мн. сечишта
Вид збор: Именка, среден род
Шума каде што дрвјата се исечени.
Албански: pyll me dru të prerë
Употреба: Екологија

чистина повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Воопшто пошироко слободно место, чисто од разни предмети какви што има до него.
Албански: shesh
Примери:
Излезете малку на чистина и таму борете се.

чистинка повеќе

Вид збор: Именка, женски род
чистина
Албански: pastërti
Употреба: Географија , Деминутив