clock - онтологија

стопира повеќе

стопираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Мери време со часовник кој на притисок почнува да мери а со идниот притисок запира и го покажува поминатото време.
Албански: orë me stopim

штопува повеќе

штопуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Прецизно мери време.
Употреба: Спорт