clothes - онтологија

гардероба повеќе

мн. гардероби
Вид збор: Именка, женски род
Целокупна облека на едно лице.
Албански: rroba

оправа повеќе

Вид збор: Именка, женски род
облека, руба
Употреба: Дијалектен збор

пљачки повеќе

пљачките
Вид збор: Именка, множина
Алишта, предмети од покуќнината и сл.
Примери:
Го наполнила ковчегот со пљачки.