clothing - онтологија

алиште повеќе

Види и: алишта (само мн.)
(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Парче од облека; костум, фустан и др.

облека повеќе

мн. облеки
Вид збор: Именка, женски род
Сето она што човекот го облекува за да се заштити од надворешните влијанија или заради естетски потреби.
Албански: veshje
Употреба: Општество

облекло повеќе

Види и: облека (ж.)
(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
облека

рутиште повеќе

мн. рутишта
Вид збор: Именка, среден род
(почесто мн.) руво, руба
Употреба: Дијалектен збор

руфет повеќе

руфетот
Вид збор: Именка, машки род
облека
Албански: veshje
Употреба: Разговорно

рухо повеќе

Види и: руво (ср.)
Вид збор: Именка, среден род
руво
Употреба: Дијалектен збор