coagulate - онтологија

засири повеќе

засират
Вид збор: Глагол, свршен
(се засири) За крв - се згрутчи.
Албански: koagulon, mpikset
Употреба: Медицина

згруди повеќе

Види и: згрутчи (св.)
(се) згрудат
Вид збор: Глагол, свршен
(се) згрутчи

сироса повеќе

(се) сиросаат
Вид збор: Глагол, свршен
За крв, млеко - се згусне, се стврдне.
Примери:
Се сироса млекото.

сиросува повеќе

Види и: сироса (св.)
(се) сиросуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) засирува

сосири повеќе

сосират
Вид збор: Глагол, свршен
(се сосири) За крв - стане густ.
Албански: koagulon, mpiks
Употреба: Медицина
Примери:
Му се сосири крвта