cobra - онтологија

кобра повеќе

мн. кобри
Вид збор: Именка, женски род
Змија отровница, долга до 2 метра, што живее во југоисточна Азија.
Латински: Naia tripudians
Употреба: Зоологија

очиларка повеќе

мн. очиларки
Вид збор: Именка, женски род
Отровна змија од родот на кобрите која живее во Азија.
Латински: Naja tripudianis
Употреба: Зоологија