cocoon - онтологија

кожурец повеќе

мн. кожурци
Вид збор: Именка, машки род
Последен степен од развојот на некои инсекти (свилена буба, пеперутка).
Латински: pupa Албански: fshikëz
Што личи на кожурец по своите психички или ментални карактеристики.
Албански: fshikëz, gëzhojë
Употреба: Преносно значење

кожурка повеќе

Види и: кожурец (м.)
мн. кожурки
Вид збор: Именка, женски род
кожурец

кокона повеќе

мн. кокони
Вид збор: Именка, женски род
Обвивка во која се замотува ларвата на инсект.
Албански: fshikëz
Употреба: Зоологија

финик повеќе

мн. финци
Вид збор: Именка, машки род
Кожурецот на свилената буба.