coffee - онтологија

кафе повеќе

мн. кафиња
Вид збор: Именка, среден род
(само едн.) Растение во вид на грмушка што дава зрнест плод.
Латински: Coffea Турски: kahve Албански: kafe
Употреба: Ботаника
Напивка направена од пржени и смелени зрна на ова растение.
Турски: kahve Албански: kafe
Употреба: Гастрономија

кафенце повеќе

Види и: кафе (ср.)
мн. кафенца
Вид збор: Именка, среден род
кафе
Албански: kafe
Употреба: Деминутив , Гастрономија , Хипокористика