coffee pot - онтологија

ѓезве повеќе

мн. ѓезвиња
Вид збор: Именка, среден род
Сад со долга рачка во кој се вари кафе.
Турски: cezve

џезве повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Сад за варење кафе.
Турски: cezve